gyro

ikar

Medzinárodné preteky horských záchranných služieb

Informujeme

Najnovšie (15) | Všetky (2532) | Akcie pre deti (36) | Horolezectvo (3) | Lavínové nehody (24) | Lavíny (17) | Pátracie akcie (47) | Podujatia (55) | Ponuka prebytočného majetku (2) | Projekty a konferencie (12) | Skialpinizmus (2) | Súťaže (42) | Školenia (96) | Tlačové správy (453) | Verejné obstarávanie (58) | Výberové konanie (31) | Vývoj podmienok - počasie a sneh (41) | Záchranné akcie (1828)

15.3.2009 - 8. ročník Memoriálu Vlada Tatarku

Dňa 14.03.2009 zorganizovala Horská záchranná služba, v spolupráci s Himalaya clubom Vysoké Tatry, 8. ročník medzinárodných pretekov horských služieb – „Memoriál Vlada Tatarku“. Pretekov sa zúčastnilo spolu 61 pretekárov, čo bolo o 10 viac ako pred rokom. Nechýbali medzi nimi profesionálni a dobrovoľní záchranári zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Talianska. Všetkých zúčastnených čakali 4 súťažné disciplíny, a to lezenie v ľade, na skale, horský kros na skialpinistických lyžiach a obrovský slalom s kanadskými saňami. Oproti predchádzajúcim ročníkom sa v organizácii uskutočnila malá zmena. Akreditácia pretekárov prebehla v hoteli Sasanka v Tatranskej Lomnici, štart pretekov bol následne na medzistanici „Štart“ v Tatranskej Lomnici. Aj tento rok však museli organizátori pre nepriaznivé podmienky upraviť trasu pretekov. Z medzistanice Štart pretekári pokračovali modrou značkou k Studenovodským vodopádom, odtiaľ okolo Reinerovej chaty na Zamkovského chatu, pilierom na Lomnicky hrebeň, traverzom popod Lomnický hrebeň do Lomnického sedla, na Skalnaté pleso , odtiaľ do Francúzskej muldy a späť cez Skalnaté pleso na Čučoriedky, kde prebehla záverečná etapa pretekov. Pretekári boli zaradení podľa veku do troch kategórií. V kategórii „A“ (do 40 rokov) sa víťazom stal Eduard Lipták (HZS Vysoké Tatry), na druhom mieste skončil Rastislav Šroba (HZS Západné Tatry) a na treťom Grzegorz Wiercioch (TOPR -Poľsko). V kategórii „B“ (nad 40 rokov) najlepší čas dosiahol Štefan Faga (HZS Veľká Fatra), druhý bol Igor Trgiňa (HZS Vysoké Tatry) a tretí Ján Kostka (HZS Západné Tatry). Poslednú „C“ kategóriu vyhral Viglione Delfino (Guardia Di Finannza – Taliansko) , druhý skončil Juraj Settey (HZS Slovensko). Po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien nasledovala spomienka na Vlada Tatarku spojená s fotoprezentáciou a pohostenie.