17.12.2008 - Podpis medzinárodnej zmluvy o spolupráci medzi HZS, TOPR a Guardia di Finanza v Taliansku
Minulý týždeň bola spečatená už trojročná spolupráca medzi horskými záchrannými organizáciami z Talianska Guardia di Finanza, poľským TOPRom a slovenskou Horskou záchrannou službou. Predmetom zmluvy bola spolupráca v oblastiach metodiky, výmeny skúsenosti, spoločného postupu pri presadzovaní záujmov horskej záchrany v rámci Európskej únie, ale aj pomoci pri prírodných katastrofách, školiacich a športových podujatiach.
Horskí záchranári počas uplynulých troch rokov spoločne absolvovali šesť koordinačných cvičení zameraných na pozemnú a leteckú záchranu. Podľa slov riaditeľa HZS pplk. Ing. Jozefa Janigu: „Aktuálnymi témami, okrem záchrannej činnosti v horách boli, záchranná činnosť na lyžiarskych tratiach, legislatívne postavenie záchranných zložiek v Európe a ich status, financovanie, vyšetrovanie úrazov, ale aj ďalšie odborné témy.“ Slovensko-poľské vzťahy majú už dlhoročnú tradíciu, založenú na spoločnom výkone záchranných akcií v pohraničnom území oboch republík, ale taktiež na vzájomnej akceptácií a uznaní.
Rozšírenie týchto bilaterálnych vzťahov o taliansku stranu si cení aj náčelník TOPRu Jan Kryzstof: „Považujem za veľký prínos, že môžeme byť súčasťou takéhoto projektu, ktorý je pre predstaviteľov východnej Európy ojedinelým. Zároveň to považujem za dôstojný darček k nášmu budúcoročnému stému výročiu vzniku záchranárskej organizácie TOPRu.“
Z pohľadu talianskych záchranárov sa javí táto spolupráca ako reálna konfrontácia záchranárskych činností v Alpách s obdobnými činnosťami v Karpatskom oblúku, ktoré doteraz boli pomerne obmedzené. „Aj pre talianskych horských záchranárov je spolupráca s profesionálnymi zložkami slovenských a poľských záchranárov veľkým prínosom a prestížou“ povedal ll. Col Alciati, generálny riaditeľ Guardia di Finanza pre oblasť horskej záchrany.
Slávnostný akt podpisovania trojstrannej medzinárodnej zmluvy, ktorý sa uskutočnil 10. decembra 2008 v talianskom meste Trento sa konal za účasti vysokých štátnych predstaviteľov. Slovenskú stranu reprezentoval štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Mgr. Jozef Buček, ktorý počas vystúpenia okrem iného konštatoval: „Túto spoluprácu oceňujem v širšom kontexte vzájomných vzťahov medzi Talianskom a Slovenskou republikou. Taktiež vidím veľké pozitíva v schopnosti slovenských a poľských záchranárov zaradiť sa medzi štáty, ktoré majú bohaté skúsenosti pri záchrane života v extrémnych situáciách, k čomu ich predurčujú ich geografické podmienky“
Taliansky predstaviteľ autonómnej oblasti Trentino, prezident Lorenzo Dellai, taktiež vyjadril pochopenie a podporu k medzinárodným spoluprácam medzi zúčastnenými stranami. „Turizmus bez záchrany v horách nie je mysliteľný a táto služba musí byť rozvíjaná komplexne v celej Európe.“
Pre slovenských záchranárov je táto spolupráca motivujúca aj vzhľadom k tomu, že v roku 2010 si budú pripomínať 60 rokov profesionálnej záchrany v horách pri viac ako 135 ročnej tradícii organizovanej záchrany v horách na Slovensku, ktorá bola po prvýkrát zakotvená v roku 1873 v stanovách Uhorského karpatského spolku.
späť |